Osiguravajuća društva iz Republike Srpske ostvarila su lani neto dobit od 38,7 miliona maraka, što predstavlja značajno povećanje u odnosu na godinu ranije kada je profit iznosio 30,3 miliona KM, a dobrim rezultatima, između ostalog, doprinio je i veći broj klijenata.
Predsjednik Skupštine udruženja društava za osiguranje RS Bojan Popović istakao je za "Glas" da osiguranje od auto-odgovornosti i dalje u svim segmentima dominira.
- Dobit je prošle godine bila veća za 27,6 odsto, jer se u proteklom periodu dosta radilo na finansijskoj pismenosti građana. Takođe, došlo je do stagnacije inflacije i zaustavljanja rasta cijena rezervnih dijelova pa je šteta ostala na sličnom nivou kao 2023. godine, s tim što se povećao broj zahtjeva, ali ne u nekom značajnijom obimu - kazao je Popović.
Dodao je da je tokom 2022. i 2023. godine bio značajan rast cijena, kako usluga majstora tako i rezervnih dijelova.
- Osiguravajuća društva iz Srpske lani su isplatila klijentima 102,67 miliona maraka na ime naknade štete, što je za oko 5,8 miliona maraka više u odnosu na godinu ranije - rekao je Popović, koji je i na čelu "Dunav osiguranja".
Dodao je da se nada da ove godine neće biti ekstremnih situacija kao što je bilo lani, poput katastrofe u Jablanici, usljed koje je nastala veća materijalna šteta zbog odrona.
- Od početka godine društvo, na čijem sam čelu, je isplatilo oko dva miliona maraka za lanjsku štetu, a polako nam pristižu i zahtjevi klijenata za naknadu štete od ovogodišnjih poplava. Naši ljudi su ovih dana na terenu i procjenjuju štetu. Samo kod nas je nekoliko desetina objekata bilo osigurano u poplavljenom dijelu Prijedora. Uskoro ćemo imati neke preliminarne izvještaje - kazao je on.
Dodao je da je najviše rasla šteta po osiguranju motornih vozila, što po kasku, što po auto-odgovornosti.
- Primjetan je rast i broja zahtjeva i iznosa isplaćene štete, kao i polisa. Takav smo mentalitet da više brinemo o četvorotočkašima, nego o ostaloj nepokretnoj imovini pa i životu. Tradicionalno taj procenat raste i do 20 odsto i odnosu na ostalu štetu - rekao je Popović.
Pored motornih vozila, veliko interesovanje vlada za osiguranje i među privrednicima koji žele da zaštite svoj posao, zbog čega uplaćuju polisu na imovinu i radnike. Popović ističe da ga raduje to što se polako budi i svijest poljoprivrednika koji se odlučuju da osiguraju svoju proizvodnju.
- Iz godine u godinu broj osiguranika se povećava. Takođe, svake godine raste i premija i to 20 odsto u odnosu na prethodnu - rekao je Popović, dodajući da domaća osiguravajuća društva prate svjetske trendove.
Već neko vrijeme, prema njegovim riječima, društva rade na proizvodima za sajber sigurnost, koja sve više ugrožava poslovanje.
- Sad je teže kada server ne radi dan-dva ili neko ukrade podatke, nego bilo šta drugo. Klijenti polako pristižu, za sada su to kompanije iz IT industrije, ali vjerujem da će u budućnosti biti sve više klijenata - kazao je Popović.
Filijale
Stanovnici u Srpskoj trenutno na raspolaganju imaju 23 osiguravajuća društva. Od ukupnog broja osiguravajućih društava njih 14 je sa sjedištem u Srpskoj, dok su ostala, prema riječima Bojana Popovića, filijale društava iz FBiH.
- Međutim, u narednom periodu će sigurno doći do ukrupnjavanja osiguravajućih društava, jer je nemoguće da baš toliki broj kuća ostvari ozbiljne rezultate u poslovanju na ovako maloj teritoriji - kazao je Popović.